Teknoloji mi dedin?

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, artık bazılarımız yetişemez olduk valla. Üç gün önce aldığımız bir cep telefonu üç gün sonra demode ve eski saylıyor. Keza bilgisayarlar, fotoğraf makineleri ve daha nice elektronik eşyalar bu kapsama giriyor.

eski buz dolabı

Geçen gün kadıköyde oturan bir arkadaşın evine gittim. Evinde anneannesinden kalma hala çalışır durumda çok cici bir buzdolabı, 1995 yılından kalma 55 ekran tüplü televizyon, yine 1997 yıllarında çıkan çamaşır makinesinden, cep telefonu iphone 3 ve tüplü ekranlı mac bilgisayar. İşin ilginci bu arkadaş grafik tasarımcı ve çok başarılı tasarımlar üretiyor.

tüplü tv

Peki nasıl yapıyorsun dediğimde, aynen şunu dedi; ‘her ay teknoloji değişiyor, bilgisayar programları her hafta güncelleniyor. Eğer tüm bunları takip etmeye çalışsam elimde tasarım üretecek zaman kalmaz. Şayet ne zaman ki bilgisayarım tamamen bozuldu o zaman yenisini alırım, ne zaman cep telefonum tamamen bozuldu onun da yenisini alırım.’

Sonra avrupada bir çok ülkede hala insanların eski tarz cep telefon kullandığını duyunca. demek ki dedim üretmeyen insanın yapacağı tek şey tüketmektir ve bu tüketimde de ülkece çok başarılıyız velhasıl.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvenlik kodu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.