Mekan Nesne İlişkisi

İnsan yaşam alanı olarak belirlediği mekanları dönüştürme sürecinde almış olduğu kültürü, objeleri mekana yerleştirirken uygulama gereksimi duymaktadır. Boş mekan başta boşluğundan dolayı sadece yapısında bulunan mimarisiyle anlam bulur. Mimari etki aynı zamanda seçilen objeler içinde beirleyicidir. Ama kişinin beğenisi daha belirgindir. Obje ve nesne sayısı artıkça hareket özgürlüğü azaldığı gibi mimari yapınında üzerini örtmeye başlar. Günümüz mimari anlayışında objelerin daha minimal seçilmesi ve boş alanların arttırılması, bir yandan insan bedeninin hareket özgürlüğünü arttırırken diğer yandan objelere ve nesnelere vermiş olduğumuz anlamlarının durumunu değiştirir. Obje anlam yüklendiği sürece işlevseldir. Yaşamı kolaylaştırmak adına yerleştirilen elektronik aksamlardan tutun, dekoratif öğelere kadar obje ve nesne, mekanda yaşayan ya da mekanı kullanan kişiler için anlamlıysa ve gerekliyse obje artık mekana aittir.

Eğer mekan içerisinde kullanılan herhangi bir obje, mekan tasarımının anlayış tarzıyla zıtlıklar oluşturuyorsa mekan insan için itici bir güç oluşturur. Bu ayrık mekan atmosferi kişilerin üzerinde huzursuzluk yaratabilir. Bu yüzdendir ki iç mimarlık uygulamaları tüm dünyada giderek artmaktadır. Öyle ki iç dekorasyon uygulamaları için özel mimari ofisler mekanlar için danışmanlık hizmeti vermeye başlamışlardır. Yaşadığımız ya da kullandığımız bir mekan için herhangi bir obje aldığımızda aldığımız objenin her ne olursa olsun kendi mekanımız için uygun olabilmesini tam kestiremeyiz. Çünkü almış olduğumuz nesne yine nesneyi almış olduğumuz mekanla ilintilidir. Görsel olarak gözümüze doygunluk ve uyumluluk hissi verse de yaşama alanlarımızda göze batan uyumsuz bir nesneye dönüşebilir. Bu yüzdendir ki günümüzde konsept yaşam alanları dekorasyonları ve her konsepte göre de ürünler üretilmekte ve büyük bir pazar oluşturmaktadır.

Nesne ya da obje üzerine anlam yüklendiği müddetçe anlamlıdır. Anlamlanan neslerin mekan içerisindeki diğer nesnelerle bütünlüğü, iç mimariyle uyumluluğu nesneyi mekan için uygun kılacaktır. Yine önemli bir faktör ise bu nesnelerin estetiği olacaktır. Eğer bir objenin ya da nesnenin estetiği kabul görmemiş ve yaygınlaşmamış ise başlangıçta uyumsuz kalacaktır. Fakat bu noktada iç mimari uygulamacıları kendilerini riske atarlar. Daha önce hiç tasarlanmamış yeni konsept tasarımları, mekan mimarisi ve dekorasyonu için uygulamaya başlarlar. Zamanla yeni tasarımın estetiğinin genele yayılması, yeni konseptin artık insan algısına nüfus etmesine vesile olur.

Bu noktada dikkat edeceğimiz nokta, sahibi olduğumuz nesnelerin birbirleriyle ne kadar uyumlu olduğunu kavramaktır. Mekanın renk seçiminden, nesne ve objelerin yerleşim düzenine kadar tüm safhalar, yaşama alanlarımız olan bu mekanların bizim için önemini teşkil edecektir. Eğer iç mimaride ve dekorasyonda uyumsuz bir konsept varsa bu uyumsuzluk zamanla mekan içerisinde yaşayan bireyi yormaya ve huzursuz etmeye başlayacaktır. İşin kötü yanı bu birey bu huzursuzluğun mekanın tasarımından geldiğini çok geç farkedecektir.

Modern Strata

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvenlik kodu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.